Standard

Toto zajímavé a vysoce efektivní plemeno bylo vyšlechtěno na Britských ostrovechkřížením indických a súdánských koz s anglickými mléčnými plemeny. Mezi jejich hlavnípřednosti patří vysoká dojivost a kvalita mléka. Dospělá koza nadojí ročně přes 1000 l mléka o tučnosti až 5% a obsahu bílkovin 3,7-4,5%.

Standard

Charakteristika:
Plemeno je velkého tělesného rámce s pevnou konstitucí, na vysokých nohách, s typickou klabonosou hlavou a širokýma svislýma ušima.

Hlava – výrazně klabonosá, krátká, vzdálenost od lícní kosti k nejvyššímu bodu hlavy je stejná jako vzdálenost od mulce k čelistnímu kloubu. Zuby se dotýkají dásně horní čelisti. Mírný předkus by však neměl být penalizován za předpokladu, že zuby samotné nejsou vidět. Předkus a podkus (tolerance 0,5 cm) je vyřazovací vada. V případě rohatých koz by měly být rohy nasazeny široce od sebe, měly by směřovat dozadu a nevybočovat ven.

Oči – střední velikosti, šikmo a široce posazené, mandlový tvar dodává povýšený výraz.

Uši – dlouhé, svislé, nízko nasazené, široké a otevřené. Pokud jsou přiloženy k mulci, jejich délka by jej měla přesahovat. Deformace uší se považuje za hrubou až vyřazovací vadu.

Krk – dlouhý a štíhlý, bez přívěsků.

Trup a končetiny – šíje posazená vysoko, plece výrazné, jemně utvářené, plynule přecházející do zbytku těla. Hrudník široký. Hřbet rovný a dlouhý, kříž může být mírně vyšší než kohoutek za přepokladu, že páteř není zakřivená. Přední končetiny rovné, podsazené přímo pod zvířetem, měly by být delší než je hloubka hrudníku. Zadní končetiny rovné. Spěnky jsou rovné a přímé.

Srst – krátká a jemná bez dlouhých chlupů. Barva bílá, smetanová, světle hnědá, kaštanová, černá, případně i strakatá. K barvě a kresbě není při hodnocení exteriéru přihlíženo.

Vemeno – kulaté se širokou základnou, jemné. Poloviny výrazně neodděleny. Struky symetrické, dostatečně daleko od sebe umístěné.

Chovný cíl:
Plemeno se vyznačuje vysokou plodností a vynikající mléčnou užitkovostí. Plodnost se pohybuje v rozmezí 200 – 220 %, odchov by měl dosahovat 180 %. Kozy vyprodukují v průměru 1200 – 1500 kg mléka při vysoké tučnosti 4,7 % ( v rozmezí 3,7 – 5,7 %) a obsahu bílkoviny 3,9 % ( v rozpětí 3,4 – 4,4 %).

Živá hmotnost kozlů v dospělosti je 90 – 110 kg, koz 60 – 80 kg.

Protože je populace koz zatím velmi malá (v roce 2008 do KU zařazeno 36 zvířat, v roce 2009 40 zvířat), Rada PK stanovila na přechodnou dobu kritéria pro přiřazení tříd na základě vlastní mléčné užitkovosti: